Zachorowałeś na wakacjach? Zobacz, w jaki sposób leczyć się najtaniej!

Nawet w czasie wakacji może przydarzyć się nam nieprzewidziany wypadek – np. raptowne przeziębienie, problemy z brzuchem lub ciężka reakcja alergiczna na ukąszenie owada bądź oparzenie meduzy. Takie przypadki wymagają wizyty u doktora. Co zrobić, by wydatki na leczenie nie zrujnowały naszego portfela?

tabletki2

Źródło: http://www.sxc.hu
Najstosowniej jest jeszcze przed podróżą zrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej możemy bez trudu uzyskać świadczenia medyczne, jeśli takie są nam niezbędne z medycznego punktu widzenia. Inaczej mówiąc jest to rozwiązanie, którego brak prowadziłby do konieczności niezwłocznego powrotu do Polski. Decyzja dotycząca tego faktu należy do doktora, do którego poszliśmy – to on zdecyduje czy dane schorzenie narzuca konieczność szybkiego działania. Poza nasileniem dolegliwości bierze on również pod uwagę, kiedy mamy plan wrócić do domy.

Chcesz zamówić lekarstwa? Jeśli potrzebujesz dodatkowych wiadomości o lekach jak np. o zincas (informacje) to opłaca się wejść.

Należy jednak wiedzieć, iż nawet jeśli jego decyzja będzie sprzyjająca, może się okazać, iż będziemy musieli uregulować opłatę za dokonane świadczenia – nade wszystko za leki i za zabiegi prywatne, choć w wielu krajach również wizyta w państwowej poradni wymaga stosownej opłaty. Jej wielkość nie jest z góry ustalona, jest zależna od państwa, do którego udaliśmy się na wakacje. Karta nie pokrywa także kosztów transportu pacjenta do Polski czy opłaty za leki, jednak w wielu wypadkach może się okazać bardzo pomocna. Jak zatem otrzymać kartę?

Jeżeli mieszkamy nieopodal oddziału NFZ, możemy udać się tam osobiście i od razu będziemy ją mieć. Należy wyłącznie wypełnić wniosek i w kilka minut załatwimy niezbędne formalności.

Intrygują Cię zamieszczone tu wiadomości? To rewelacyjnie – sprawia nam to radość! Przejdź więc do następnej strony i doczytaj tu świeże treści.

Gdy oddział NFZ mieści się dalej albo nie mamy czasu na jego odwiedziny, możemy wysłać dokumenty pocztą. Wybierając tą możliwość należy pamiętać, aby dołączyć do wniosku ksero dowodu osobistego oraz dowodu ubezpieczenia, np. RMUA z pracy. Wykonana karta może być wręczona osobiście bądź wysłana pocztą. Jeżeli z kolei chcemy wziąć kartę za kogoś, będzie potrzebne upoważnienie napisane przez taką osobę, w innym wypadku będzie musiała zgłosić się osobiście. Gdy wyrażamy chęć wysłania karty pocztą, nie możemy zapomnieć o podpisie na wniosku. Dobrze jest złożyć dokumenty o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, bowiem nigdy nie mamy pewności, kiedy okaże się nam niezbędna.

Posted in Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*