Grzybowo

Grzybowo to kameralna wieś letniskowa mieszcząca się w województwie zachodniopomorskim, 6 km na zachód od Kołobrzegu. Grzybowo jest dość charakterystycznie usytuowane na obszarze tzw. depresji grzybowskiej (0, 30 – 1, 00 m p.p.m.) . Grzybowo mieści się w Strefie Chronionego Krajobrazu, gdzie obowiązują zasady Strefy Ochrony Uzdrowiskowej.

domki

Autor: Eric Lamoureux
Źródło: http://www.flickr.com
W rejonach depresji grzybowskiej, morze bałtyckie tworzy akwen nazywany Zatoką Grzybowską. Zatoka ta ma długość 7 km i wcina się na głębokość ośmiuset metrów. Tutejsza nieregularność linii brzegowej sprawia, że woda jest niesamowicie ciepła.

Grzybowo wyróżnia się też pięknymi, piaszczystymi plażami, które w najbardziej szerokich miejscach mają 40 m. Na wydmach ciągnących się wzdłuż plaży rosną lasy sosnowe. Tworzą one bardzo dobry mikroklimat, który ma pomagający wpływ na układ oddechowy. Na miejscowych plażach, szczególnie po burzach morskich można odnaleźć bursztyny, które wywalane są tutaj łącznie z glonami i skorupiakami. Jeden z odcinków tutejszej plaży wyznaczony został dla nudystów.

Do Grzybowa wczasowiczów przyciągają też interesujące imprezy na świeżym powietrzu. Należą do nich między innymi dwudniowy Jarmark Ceramiczny, podczas, którego robione są warsztaty ceramiczne, bednarskie, bębniarskie i plastyczne, a także Letnie Spotkania z Muzyką Klasyczną i Koncerty Kleryków Mariańskich które odbywają się w tutejszym kościele. Ciekawym miejscem do zwiedzenia jest Dziwnów. Więcej szczegółów przeczytasz tutaj –

Na obrzeżach Grzybowa i sąsiedniego Kostrzyna jest stadnina koni przekonaj się co ma do zaoferowania konie skokowe sportowych, z kolei w oddalonym o 3 km od Grzybowa Zieleniewie, rozciąga się kilkuhektarowy obszar, nazywany Dzikim Zachodem. Mieści się tutaj wioska indiańska, miasteczko westernowe, mini Zoo, place zabaw, stajnie, ogród, motel i kuchnia szeryfowej. Westernowe miasteczko proponuje takie atrakcje, jak: zabawy przy ognisku w kostiumach indiańskich bądź kowbojskich, przejażdżki bryczką, koniem, wielbłądem lub na byku w ramach rodeo.

Przez Grzybowo przelatują liczne drogi rowerowe, które są częścią trasy międzynarodowej. Jednym z najbardziej atrakcyjnych jest szlak Bocianich Gniazd, przebiegający przez okazałe torfowiska ze znikającymi jeziorkami i wilgotny las mieszany sosnowo – dębowy będący unikalnością na obszarach wydmowych. Ciekawy jest również szlak biegnący z Dźwirzyna do Gąsek, gdzie jest zabytkowa latarnia i gotycki kościół z piętnastego wieku, a także szlak wiodący do jeziora Lesko gdzie swoje schronienie znalazły liczne, niebanalne ptaki. Turyści nieraz korzystają też z tutejszych szlaków spacerowych, biegnących wśród sosnowo – dębowych lasów i wokół wspomnianego jeziora Resko.

Od zachodu i północy Grzybowo otoczone jest przez Trzebiatowsko – Kołobrzeski Pas Nadmorski. Celem jego stworzenia była ochrona siedemnastu cennych siedlisk przyrodniczych, między innymi bagiennych solnisk nadmorskich, nadmorskich wydm białych i szarych lasów lęgowych, nadmorskich zarośli wierzbowych, grądów subatlantyckich oraz niegłębokich ujść rzek. Na obszarze Trzebiatowsko – Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego są cztery rezerwaty przyrody: „Roby”, „Nadmorski bór bażynowy w Mrzeżynie”, „Stramniczka” i „Jezioro Liwia Duża”. Na zachód od Grzybowa występuje także obszar specjalnej ochrony ptaków „Wybrzeże Trzebiatowskie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*