Góry w zimie: w jaki sposób się uzbroić na zimowy trekking

W zimie trekking w górach może być pełny przygód. Pokrywa śnieżna, ziąb, wiatr, zasypane trasy, ograniczona widoczność a także zagrożenie lawinowe budzą lęk u niejednego wielbiciela trekkingu. Żeby czuć się pewnie mimo trudnych warunków w górach zimą, do podróży musimy się stosownie przygotować. W trakcie projektowania górskiej wycieczki najistotniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku. Ale co prócz tego? Na pewno niejednego niebezpieczeństwa pozwolą nam uniknąć: doskonale dopasowane ubranie, profesjonalny osprzęt jak też wiedza na temat aktualnie panujących warunków atmosferycznych.

wyprawa w góry

Autor: Jennifer Morrow
Źródło: http://www.flickr.com
Dobrze będzie rozpocząć od zainwestowania w stroje wykonane z oddychających tkanin: Rhovylu, Outlastu czy polaru. Najlepiej odziewać się warstwami, rozpoczynając od bielizny termoaktywnej. Dzięki temu pot będzie odprowadzany od powierzchni skóry. Ponadto zapewnia ona ciepło, nawet jeśli jest wilgotna. Przed niską temperaturą dobrze ochroni nas też druga warstwa – z polaru. Jeśli ubierzemy na nią dodatkowo kurtkę z Gore-Texu, także będziemy zabezpieczeni przed deszczem.

Tańszym wyjściem są ubrania z inną membraną, które, jednak – mimo iż są odporne na deszcz – mają obniżoną przepuszczalność powietrza, co powoduje, iż można się poczuć niewygodnie i porządnie się zgrzać. Warto pamiętać, że tylko stosowny dobór wszystkich warstw zagwarantuje nam całkowitą ochronę. Koniecznie są dodatkowo świetnie dobrane, skórzano-plastikowe buty górskie ( je), plecaczek oraz spodnie z nieprzewiewnego materiału, najlepiej z membraną w rodzaju Tex. Ładując plecak, nie zapomnijmy o latarce czołówce i dodatkowych bateriach.

Wspomoże ona, jeżeli nie uda nam się zdążyć powrócić przed nocką.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ów dział, z pewnością będzie przydatna bieżąca wiadomość (https://bylola.pl/). Zachęcamy do odwiedzenia naszej witryny, tam zgłębisz swoje kwalifikacje.

Gogle z kolei będą nieodzowne w trakcie silnego wiatru. Śpiwór pozwoli czuć się w wyższym stopniu wygodnie, kiedy przyjdzie nam niespodziewanie spędzić noc na szlaku. Warto też pomyśleć o specjalnym sprzęcie, jaki ułatwi nam włóczęgę. Raki – to nakładki na buciki wyekwipowane w stalowe zęby – dopomogą w czasie przemieszczania się po oblodzonym obszarze, z kolei czekan będzie niezastąpiony w asekuracji na śliskiej powierzchni. Wszelkie te nieodzowne akcesoria nabędziemy w sklepie The North Face – w takim jak ten.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*